ⓘ Members of the New South Wales Legislative Council, 1869–1872

                                     

ⓘ Members of the New South Wales Legislative Council, 1869–1872

This is a list of members of the New South Wales Legislative Council from 1869 to 1872. At this time the Council was composed of individuals appointed for life by the Governor on the advice of the Premier. This list includes members between the beginning of the 1869–70 colonial election on 3 December 1869 and the beginning of the 1872 colonial election on 13 February 1872.

1 Appointed 27 January 1870. 2 Appointed 1 February 1870. 3 Appointed 11 August 1870. 4 Resigned 14 February 1871. 5 Resigned 17 December 1869. 6 Resigned 26 May 1870.
                                     
  • Wales Legislative Council 1869 1872 Members of the New South Wales Legislative Council 1872 1874 Members of the New South Wales Legislative Council
  • This is a list of members of the New South Wales Legislative Assembly from 1872 to 1874. Elections for the seventh Legislative Assembly were held between
  • list of members of the Queensland Legislative Council from its creation on 1 May 1860 to 31 December 1869 Appointments, made by the Governor of Queensland
  • list of members of the New South Wales Legislative Council from 1851 to 1856. The 1851 Electoral Act increased the number of members in the Council to 54
  • This is a list of members of the New South Wales Legislative Assembly elected for the 5th Legislative Assembly at the 1864 65 colonial election. By - elections
  • This is a list of members of the New South Wales Legislative Assembly from 1880 to 1882. Elections for the tenth Legislative Assembly were held between
  • to the New South Wales Legislative Assembly as the Free Trade member for Sydney - Phillip. Defeated in 1895, he was appointed to the New South Wales Legislative
  • This is a list of members of the New South Wales Legislative Assembly from 1877 to 1880. Elections for the ninth Legislative Assembly were held between
  • This is a list of members of the New South Wales Legislative Assembly from 1856 to 1858: Donaldson ministry First Cowper ministry Parker ministry Second
  • This is a list of members of the New South Wales Legislative Assembly from 1860 to 1864: First Robertson ministry Third Cowper ministry First Martin ministry
  • This is a list of members of the New South Wales Legislative Assembly from 1882 to 1885. Elections for the eleventh Legislative Assembly were held between