ⓘ Members of the New South Wales Legislative Council, 1872–1874

                                     

ⓘ Members of the New South Wales Legislative Council, 1872–1874

This is a list of members of the New South Wales Legislative Council from 1872 to 1874. At this time the Council was composed of individuals appointed for life by the Governor on the advice of the Premier. This list includes members between the beginning of the 1872 colonial election on 13 February 1872 and the beginning of the 1874–75 colonial election on 8 December 1874.

1 Appointed 12 June 1872. 2 Appointed 9 September 1873. 3 Appointed 3 November 1874. 4 Appointed 11 November 1874. 5 Resigned 19 September 1873. 6 Died 21 July 1873. 7 Died 13 February 1874. 8 Died 11 April 1873. 9 Died 22 July 1873.
                                     
  • Wales Legislative Council 1869 1872 Members of the New South Wales Legislative Council 1872 1874 Members of the New South Wales Legislative Council
  • This is a list of members of the New South Wales Legislative Assembly from 1872 to 1874 Elections for the seventh Legislative Assembly were held between
  • This is a list of members of the New South Wales Legislative Council from 1874 to 1877. At this time the Council was composed of individuals appointed
  • This is a list of members of the New South Wales Legislative Council from 1869 to 1872 At this time the Council was composed of individuals appointed
  • December 1873. New South Wales portal Politics portal Self - government in New South Wales Members of Parliament 1872 1874 Assembly Council 1874 1877 Assembly
  • list of members of the New South Wales Legislative Council from 1851 to 1856. The 1851 Electoral Act increased the number of members in the Council to 54
  • Critchley Hurley was member of the New South Wales Legislative Assembly for Central Cumberland 22 February 1872 to 28 November 1874 for Hartley 21 April
  • This is a list of members of the New South Wales Legislative Assembly from 1880 to 1882. Elections for the tenth Legislative Assembly were held between
  • This is a list of members of the New South Wales Legislative Council from 1877 to 1880. At this time the Council was composed of individuals appointed
  • the New South Wales Legislative Assembly in 1872 as member for Tenterfield, and was returned for Hartley in 1880. He was nominated to the Legislative