ⓘ Members of the New South Wales Legislative Council, 1940–1943

                                     

ⓘ Members of the New South Wales Legislative Council, 1940–1943

This is a list of members of the New South Wales Legislative Council from 1940 to 1943. At this time the Council was not directly elected, but was chosen by a joint sitting of the New South Wales Parliament.

1 Independent MLC Theodore Trautweins seat was declared vacant on 16 April 1940 after he was convicted of making false representation, this was prior to the beginning of this term. UAP candidate John Tonkin was elected as his replacement on 8 October 1940. 2 UAP MLC James Ryan died on 21 June 1940. UAP candidate William Bradley was elected as his replacement on 22 October 1940. 3 UAP MLC Sir Allen Taylor died on 30 September 1940. UAP candidate Edmond Speck was elected as his replacement on 19 November 1940. 4 Labor MLC John ORegan died on 28 October 1940. Labor candidate Charles Bridges was elected as his replacement on 3 December 1940. 5 UAP MLC Frank Wall died on 1 April 1941. Labor candidate Jim Maloney was elected as his replacement on 13 August 1941. 6 Country MLC Maxwell Dunlop died on 1 August 1941. Labor candidate John Stewart was elected as his replacement on 24 September 1941. 7 Labor MLC Thomas Tyrrell died on 31 October 1942. Labor candidate Francis Kelly was elected as his replacement on 20 November 1942. 8 Labor MLC Edward Grayndler died on 12 March 1943. The vacancy carried over to the next parliament. 9 UAP MLC Ernest Mitchell died on 21 April 1943, the day this term concluded. The vacancy carried over to the next parliament.