ⓘ 27th Venice International Film Festival

                                     

ⓘ 27th Venice International Film Festival

  • Lev Kuleshov Russia
  • Lewis Jacobs USA
  • Giorgio Bassani Italy head of jury
  • Joris Ivens Netherlands
  • Lindsay Anderson UK
  • Michel Butor France
  • Lubos Bartosek Czechoslovakia
                                     

1. Awards

  • The Battle of Algiers Gillo Pontecorvo
  • Golden Lion
  • Special Jury Prize
  • Chappaqua Conrad Rooks
  • Yesterday Girl Alexander Kluge
  • Volpi Cup
  • Best Actor - Jacques Perrin Un uomo a metà
  • Best Actress - Natalya Arinbasarova The First Teacher
  • The Battle of Algiers Gillo Pontecorvo
  • FIPRESCI Prize
  • Honorable Mention - Yesterday Girl Alexander Kluge
  • Au Hasard Balthazar Robert Bresson
  • OCIC Award
  • Ha-Yeled Meever Lerechov Yosef Shalhin
  • Special Prize
  • The War Game Peter Watkins
  • Best Documentary - Television - Storm Signal Robert Drew
  • Best Documentary - Le mistral Joris Ivens
  • Lion of San Marco
  • Testa di rapa Hermina Tyrlova & Giancarlo Zagni
  • Best Film about Adolescence - Ritzar bez bronya Borislav Sharaliev
  • Memorandum Donald Brittain & John Spotton
  • Hectorologie Yves Plantin & Alain Blondel
  • The Girl and the Bugler Aleksandr Mitta
  • Lion of San Marco - Grand Prize
  • Rodzina czlowiecza Wladyslaw Slesicki
  • Best Sport Film - Hockey Mica Milosevic
  • Best Childrens Film - The Kind-Hearted Ant Aleksandar Marks & Vladimir Jutrisa
  • Film about Architecture - Helioplastika Jaroslaw Brzozowski
  • Best Animated Film - Chromophobia Raoul Servais
  • Best Experimental Film - Lultimo Vittorio Armentano
  • The Ivory Knife: Paul Jenkins at Work Jules Engel
  • Cultural and Educational Film - Comment savoir Claude Jutra
  • Plate Lion of San Marco
  • Plate
  • Recreative Childrens Film - Little Mole For episode Krtek a raketa Zdenek Miler
  • Childrens Film - Educative-Didactical - Alexander and a Car without the Left Headlight Peter Fleischmann
  • Jemima and Johnny Lionel Ngakane
  • Ptaci kohaci Jiri Torman
  • The Animal Movie Grant Munro & Ron Tunis
  • Documentary - Contemporary Life/Social - Labanta negro Piero Nelli
  • Physics and Chemistry of Water Sarah Erulkar
  • La fiaba di Tancredi Velia Vergani
  • Willem de Kooning, the Painter Paul Falkenberg & Hans Namuth
  • Tribunal Herbert Seggelke
  • Honorary Diploma
  • Jury Hommage
  • Robert Bresson
  • Premio per la migliore interpretazione
  • Ritzar bez bronya Oleg Kovachev