ⓘ 44th Venice International Film Festival

                                     

ⓘ 44th Venice International Film Festival

The following people comprised the 1987 jury:

  • Michael York United Kingdom
  • Carlo Lizzani Italy
  • Regina Ziegler Germany
  • John Bailey USA
  • Ana Carolina Brazil
  • Beatriz Guido Argentina
  • Vittorio Storaro Italy
  • Irene Papas head of jury Greece
  • Karoly Makk Hungary
  • Sergei Solovyov Russia
  • Sabine Azema France
  • Anja Breien Norway
                                     

1. Autonomous sections

Venice International Film Critics Week

The following feature films were selected to be screened as In Competition for this section:

  • Italian Night Notte Italiana by Carlo Mazzacurati Italy
  • True and Faithful Account Relação fiel e verdadeira by Margarida Gil Portugal
  • Sierra Leone by Uwe Schrader West Germany
  • Killing Time Poussiere dange by Edouard Niermans France
  • Dragon Chow Drachenfutter by Jan Schutte West Germany, Switzerland
  • The Burglar Vzlomscik by Valerij Ogorodnikov Soviet Union
  • Hidden City by Stephen Poliakoff United Kingdom
                                     

2. Awards

  • Au revoir les enfants by Louis Malle
  • Golden Lion
  • hip hurra! by Kjell Grede
  • Special Jury Prize
  • Silver Lion
  • Maurice by James Ivory
  • Long Live the Lady! by Ermanno Olmi
  • Golden Osella
  • Best Cinematography - Sten Holmberg hip hurra!
  • Best Score - Richard Robbins Maurice
  • Best Set Design - Nanà Cecchi & Luciano Ricceri The Gold Rimmed Glasses
  • Best Screenplay - David Mamet House of Games
  • Best Actor - Hugh Grant & James Wilby Maurice
  • Best Actress - Kang Soo-yeon The Surrogate Woman
  • Volpi Cup
  • Season of Monsters Miklos Jancso
  • Honorable Mention
  • The President of the Italian Senates Gold Medal
  • Plumbum, or The Dangerous Game Vadim Abdrashitov
  • Career Golden Lion
  • Joseph L. Mankiewicz & Luigi Comencini
  • Golden Ciak
  • Best Film - House of Games David Mamet
  • Best Actress - Kelly McGillis Made in Heaven
  • Best Actor - Bernard Giraudeau Lhomme voile
  • Au revoir les enfants Louis Malle
  • Special Golden Ciak
  • Moritz de Hadeln
  • Commendatore al merito della Repubblica Medal
  • Anayurt Oteli Omer Kavur
  • FIPRESCI Prize
  • Long Live the Lady! Ermanno Olmi
  • Critics Week - Vzlomshchik Valeri Ogorodnikov
  • OCIC Award
  • Honorable Mention - Le sourd dans la ville Mireille Dansereau
  • Au revoir les enfants Louis Malle
  • UNICEF Award
  • Au revoir les enfants Louis Malle
  • Drachenfutter Jan Schutte
  • UNESCO Award
  • Best Actor - Gian Maria Volonte Un ragazzo di Calabria
  • Best Actress - Melita Jurisic The Tale of Ruby Rose
  • Best Film - House of Games David Mamet
  • Pasinetti Award
  • Pietro Bianchi Award
  • Dino Risi
  • Elvira Notari Prize
  • The Tale of Ruby Rose Roger Scholes
  • Sergio Trasatti Award
  • Au revoir les enfants Louis Malle
  • Cinecritica Award
  • House of Games David Mamet
  • Drachenfutter Jan Schutte
  • Award of the Society for Psychology
  • Long Live the Lady! Ermanno Olmi