ⓘ 32nd British Academy Film Awards

                                     

ⓘ 32nd British Academy Film Awards

The 32nd British Film Awards, given by the British Academy of Film and Television Arts at the Wembley Conference Centre, London in 1979, honoured the best films of 1978.

                                     

1. Winners and nominees

full winners and nominees of 32nd BAFTA.

Best Film

Julia

  • Midnight Express
  • Close Encounters of the Third Kind
  • Star Wars

Best Director

Alan Parker for Midnight Express

  • Robert Altman for A Wedding
  • Fred Zinnemann for Julia
  • Steven Spielberg for Close Encounters of the Third Kind

Best Actor in a Leading Role

Richard Dreyfuss in The Goodbye Girl

  • Anthony Hopkins in Magic
  • Brad Davis in Midnight Express
  • Peter Ustinov in Death on the Nile

Best Actress in a Leading Role

Jane Fonda in Julia

  • Jill Clayburgh in An Unmarried Woman
  • Anne Bancroft in The Turning Point
  • Marsha Mason in The Goodbye Girl

Best Actor in a Supporting Role

John Hurt in Midnight Express

  • François Truffaut in Close Encounters of the Third Kind
  • Jason Robards in Julia
  • Gene Hackman in Superman

Best Actress in a Supporting Role

Geraldine Page in Interiors

  • Maggie Smith in Death on the Nile
  • Mona Washbourne in Stevie
  • Angela Lansbury in Death on the Nile

Best Cinematography

Julia – Douglas Slocombe

  • Close Encounters of the Third Kind – Vilmos Zsigmond
  • Superman – Geoffrey Unsworth
  • The Duellists – Frank Tidy

Best Costume Design

Death on the Nile – Anthony Powell

  • The Duellists – Tom Rand
  • Star Wars – John Mollo
  • Julia – Anthea Sylbert, Joan Bridge, and Annalisa Nasalli-Rocca

Best Editing

Midnight Express – Gerry Hambling

  • Close Encounters of the Third Kind – Michael Kahn
  • Star Wars – Paul Hirsch, Marcia Lucas, and Richard Chew
  • Julia – Walter Murch

Best Original Score

Star Wars - John Williams

  • Saturday Night Fever – Barry Gibb, Maurice Gibb, and Robin Gibb
  • Close Encounters of the Third Kind – John Williams
  • Julia – Georges Delerue

Best Production Design

Close Encounters of the Third Kind – Joe Alves

  • Star Wars – John Barry
  • Superman – John Barry
  • Julia – Gene Callahan, Carmen Dillon, and Willy Holt

Best Short Factual Film

Hakusai: An Animated Sketchbook – Tony White

  • Planet Water – Derek Williams
  • Sunday Muddy Sunday – Lindsay Dale
  • Ill Find a Way – Beverly Shaffer

Best Specialised Film

Twenty Times More Likely – Robert Young

  • Play Safe – David Eady
  • Leonard Lewis – Safety Net
  • How a Man Schall Be Armyd – Anthony Wilkinson

Most Promising Newcomer to Leading Film Roles

Christopher Reeve – Superman

  • Melanie Mayron – Girlfriends
  • Brad Davis – Midnight Express
  • Mary Beth Hurt – Interiors

Outstanding British Contribution to Cinema

Les Bowie, Colin Chilvers, Denys Coop, Roy Field, Derek Meddings, Zoran Perisic, and Wally Veevers – Special Visual Effects Team for Superman

                                     

1.1. Winners and nominees Best Director

Alan Parker for Midnight Express

  • Robert Altman for A Wedding
  • Fred Zinnemann for Julia
  • Steven Spielberg for Close Encounters of the Third Kind
                                     

1.2. Winners and nominees Best Actor in a Leading Role

Richard Dreyfuss in The Goodbye Girl

  • Anthony Hopkins in Magic
  • Brad Davis in Midnight Express
  • Peter Ustinov in Death on the Nile
                                     

1.3. Winners and nominees Best Actress in a Leading Role

Jane Fonda in Julia

  • Jill Clayburgh in An Unmarried Woman
  • Anne Bancroft in The Turning Point
  • Marsha Mason in The Goodbye Girl
                                     

1.4. Winners and nominees Best Actor in a Supporting Role

John Hurt in Midnight Express

  • François Truffaut in Close Encounters of the Third Kind
  • Jason Robards in Julia
  • Gene Hackman in Superman
                                     

1.5. Winners and nominees Best Actress in a Supporting Role

Geraldine Page in Interiors

  • Maggie Smith in Death on the Nile
  • Mona Washbourne in Stevie
  • Angela Lansbury in Death on the Nile


                                     

1.6. Winners and nominees Best Screenplay

Julia - Alvin Sargent

  • Close Encounters of the Third Kind – Steven Spielberg
  • The Goodbye Girl – Neil Simon
  • A Wedding – John Considine, Patricia Resnick, Allan F. Nicholls, and Robert Altman
                                     

1.7. Winners and nominees Best Cinematography

Julia – Douglas Slocombe

  • Close Encounters of the Third Kind – Vilmos Zsigmond
  • Superman – Geoffrey Unsworth
  • The Duellists – Frank Tidy
                                     

1.8. Winners and nominees Best Costume Design

Death on the Nile – Anthony Powell

  • The Duellists – Tom Rand
  • Star Wars – John Mollo
  • Julia – Anthea Sylbert, Joan Bridge, and Annalisa Nasalli-Rocca
                                     

1.9. Winners and nominees Best Editing

Midnight Express – Gerry Hambling

  • Close Encounters of the Third Kind – Michael Kahn
  • Star Wars – Paul Hirsch, Marcia Lucas, and Richard Chew
  • Julia – Walter Murch
                                     

1.10. Winners and nominees Best Original Score

Star Wars - John Williams

  • Saturday Night Fever – Barry Gibb, Maurice Gibb, and Robin Gibb
  • Close Encounters of the Third Kind – John Williams
  • Julia – Georges Delerue
                                     

1.11. Winners and nominees Best Production Design

Close Encounters of the Third Kind – Joe Alves

  • Star Wars – John Barry
  • Superman – John Barry
  • Julia – Gene Callahan, Carmen Dillon, and Willy Holt


                                     

1.12. Winners and nominees Best Sound

Star Wars – Sam Shaw, Robert Rutledge, Gordon Davidson, Gene Corso, Derek Ball, Don MacDougall, Bob Minkler, Ray West, Michael Minkler, Les Fresholtz, Richard Portman and Ben Burtt

  • Saturday Night Fever – Michael Colgan, Les Lazarowitz, John Wilkinson, Robert W. Glass Jr. and John T. Reitz
  • Close Encounters of the Third Kind – Gene Cantamessa, Robert Knudson, Don MacDougall, Robert Glass, Steve Katz, Frank Warner, Richard Oswald, David Horton, Sam Gemette, Gary Gerlich, Chet Slomka and Neil Burrow
  • Superman – Chris Greenham, Gordon McCallum, Peter Pennell, Mike Hopkins, Pat Foster, Stan Fiferman, John Foster, Roy Charman, Norman Bolland, Brian Marshall, Charles Schmitz, Dick Ragusa and Chris Large
                                     

1.13. Winners and nominees Best Short Factual Film

Hakusai: An Animated Sketchbook – Tony White

  • Planet Water – Derek Williams
  • Sunday Muddy Sunday – Lindsay Dale
  • Ill Find a Way – Beverly Shaffer
                                     

1.14. Winners and nominees Best Specialised Film

Twenty Times More Likely – Robert Young

  • Play Safe – David Eady
  • Leonard Lewis – Safety Net
  • How a Man Schall Be Armyd – Anthony Wilkinson
                                     

1.15. Winners and nominees Most Promising Newcomer to Leading Film Roles

Christopher Reeve – Superman

  • Melanie Mayron – Girlfriends
  • Brad Davis – Midnight Express
  • Mary Beth Hurt – Interiors
                                     

1.16. Winners and nominees Outstanding British Contribution to Cinema

Les Bowie, Colin Chilvers, Denys Coop, Roy Field, Derek Meddings, Zoran Perisic, and Wally Veevers – Special Visual Effects Team for Superman