ⓘ 34th Parliament of Ontario

                                     

ⓘ 34th Parliament of Ontario

The 34th Legislative Assembly of Ontario was in session from September 10, 1987, until July 30, 1990, just prior to the 1990 general election. The majority party was the Ontario Liberal Party led by David Peterson.

Hugh Edighoffer served as speaker of the Assembly.

                                     
  • The 34th Canadian Parliament was in session from December 12, 1988, until September 8, 1993. The membership was set by the 1988 federal election on November
  • free vote of 68 - 59 on June 9, 1994. Members in Parliament 35 Speakers of the Legislative Assembly of Ontario Legislative Assembly of Ontario Archived
  • accept appointment Members in Parliament 33 Speakers of the Legislative Assembly of Ontario Legislative Assembly of Ontario Archived from the original
  • This is a list of members of the Senate of Canada in the 34th Parliament of Canada. The province of Quebec has 24 Senate divisions which are constitutionally
  • This is a list of the Parliaments of the Ontario Legislative Assembly, the legislature of the Canadian province of Ontario since Canadian Confederation
  • the Legislative Assembly of Ontario Nelson Parliament was a Liberal who became Speaker when the United Farmers of Ontario and Labour Party formed a
  • list of past and present Senators of Canada representing the province of Ontario Ontario has had an allocation of 24 senators since the time of Confederation
  • of labour unions. The Ontario Liberal Party, led by Oliver Mowat, formed the government for the seventh consecutive parliament even though some of its
  • Assembly of Ontario Members of Provincial Parliament or MPPs of the Province of Ontario Canada. The Ontario Progressive Conservative Party, led by Bill
  • also List of Canadian electoral districts 1952 - 1966 for a list of the ridings in this parliament There were two sessions of the 27 th Parliament Notes: