ⓘ 1st Golden Satellite Awards

                                     

ⓘ 1st Golden Satellite Awards

Mary Pickford Award for outstanding contribution to the entertainment industry – Rod Steiger

Outstanding Contribution to New Media – Bill Gates

Outstanding New Talent – Arie Verveen

                                     

1. Motion picture winners and nominees

Best Actor – Musical or Comedy

Tom Cruise – Jerry Maguire

  • Eddie Murphy – The Nutty Professor
  • Stanley Tucci – Big Night
  • Nathan Lane – The Birdcage
  • Jack Nicholson – Mars Attacks!

Best Actress – Drama

Frances McDormand – Fargo

  • Brenda Blethyn – Secrets & Lies
  • Emily Watson – Breaking the Waves
  • Kristin Scott Thomas – The English Patient
  • Robin Wright Penn – Moll Flanders

Best Animated or Mixed Media Film

The Hunchback of Notre Dame

  • Mars Attacks!
  • Muppet Treasure Island
  • James and the Giant Peach
  • Space Jam

Best Art Direction

Romeo + Juliet – Catherine Martin

  • Hamlet
  • Evita
  • The English Patient
  • The Portrait of a Lady

Best Cinematography

The English Patient – John Seale

  • Evita
  • Romeo + Juliet
  • Hamlet
  • Breaking the Waves

Best Costume Design

Evita – Penny Rose

  • Hamlet
  • Ridicule
  • Moll Flanders
  • The Portrait of a Lady

Best Director

Joel Coen – Fargo

  • Lars von Trier – Breaking the Waves
  • Anthony Minghella – The English Patient
  • Mike Leigh – Secrets & Lies
  • Scott Hicks – Shine

Best Editing

Independence Day – David Brenner

  • Romeo + Juliet
  • The English Patient
  • Fargo
  • Mission: Impossible

Best Film – Drama

Fargo

  • The English Patient
  • Shine
  • Secrets & Lies
  • Trainspotting
  • Lone Star

Best Film – Musical or Comedy

Evita

  • Everyone Says I Love You
  • Cold Comfort Farm
  • Swingers
  • Flirting with Disaster

Best Original Score

"The English Patient" – Gabriel Yared

  • "Hamlet" – Patrick Doyle
  • "Sling Blade" – Daniel Lanois
  • "Michael Collins" – Elliot Goldenthal
  • "Mars Attacks!" – Danny Elfman

Best Screenplay – Adapted

The English Patient – Anthony Minghella

  • The Crucible – Arthur Miller
  • Jude – Hossein Amini
  • Trainspotting – John Hodge
  • The Portrait of a Lady – Laura Jones

Best Supporting Actor – Drama

Armin Mueller-Stahl – Shine

  • Paul Scofield – The Crucible
  • Robert Carlyle – Trainspotting
  • Jeremy Irons – Stealing Beauty
  • Steve Buscemi – Fargo
  • John Lynch – Moll Flanders

Best Supporting Actor – Musical or Comedy

Cuba Gooding Jr. – Jerry Maguire

  • Danny DeVito – Matilda
  • Woody Allen – Everyone Says I Love You
  • Ian McKellen – Cold Comfort Farm
  • Gene Hackman – The Birdcage

Best Supporting Actress – Drama

Courtney Love – The People vs. Larry Flynt

  • Kate Winslet – Hamlet
  • Stockard Channing – Moll Flanders
  • Joan Allen – The Crucible
  • Miranda Richardson – The Evening Star

Best Visual Effects

Independence Day – Volker Engel and Douglas Smith

  • Twister
  • Mars Attacks!
  • Star Trek: First Contact
  • Dragonheart
                                     

1.1. Motion picture winners and nominees Best Actor – Musical or Comedy

Tom Cruise – Jerry Maguire

  • Eddie Murphy – The Nutty Professor
  • Stanley Tucci – Big Night
  • Nathan Lane – The Birdcage
  • Jack Nicholson – Mars Attacks!
                                     

1.2. Motion picture winners and nominees Best Actress – Drama

Frances McDormand – Fargo

  • Brenda Blethyn – Secrets & Lies
  • Emily Watson – Breaking the Waves
  • Kristin Scott Thomas – The English Patient
  • Robin Wright Penn – Moll Flanders
                                     

1.3. Motion picture winners and nominees Best Actress – Musical or Comedy

Gwyneth Paltrow – Emma

  • Bette Midler – The First Wives Club
  • Shirley MacLaine – Mrs. Winterbourne
  • Heather Matarazzo – Welcome to the Dollhouse
  • Glenn Close – 101 Dalmatians
                                     

1.4. Motion picture winners and nominees Best Animated or Mixed Media Film

The Hunchback of Notre Dame

  • Mars Attacks!
  • Muppet Treasure Island
  • James and the Giant Peach
  • Space Jam
                                     

1.5. Motion picture winners and nominees Best Art Direction

Romeo + Juliet – Catherine Martin

  • Hamlet
  • Evita
  • The English Patient
  • The Portrait of a Lady


                                     

1.6. Motion picture winners and nominees Best Cinematography

The English Patient – John Seale

  • Evita
  • Romeo + Juliet
  • Hamlet
  • Breaking the Waves
                                     

1.7. Motion picture winners and nominees Best Costume Design

Evita – Penny Rose

  • Hamlet
  • Ridicule
  • Moll Flanders
  • The Portrait of a Lady
                                     

1.8. Motion picture winners and nominees Best Director

Joel Coen – Fargo

  • Lars von Trier – Breaking the Waves
  • Anthony Minghella – The English Patient
  • Mike Leigh – Secrets & Lies
  • Scott Hicks – Shine
                                     

1.9. Motion picture winners and nominees Best Editing

Independence Day – David Brenner

  • Romeo + Juliet
  • The English Patient
  • Fargo
  • Mission: Impossible
                                     

1.10. Motion picture winners and nominees Best Film – Drama

Fargo

  • The English Patient
  • Shine
  • Secrets & Lies
  • Trainspotting
  • Lone Star
                                     

1.11. Motion picture winners and nominees Best Film – Musical or Comedy

Evita

  • Everyone Says I Love You
  • Cold Comfort Farm
  • Swingers
  • Flirting with Disaster


                                     

1.12. Motion picture winners and nominees Best Foreign Language Film

Breaking the Waves, Denmark

  • Ridicule, France
  • Prisoner of the Mountains Kavkazskiy plennik, Russia
  • A Judgement in Stone Le ceremonie, France
  • Bitter Sugar Azucar amarga, Cuba
  • Kolya Kolja, Czech Republic
                                     

1.13. Motion picture winners and nominees Best Original Score

"The English Patient" – Gabriel Yared

  • "Hamlet" – Patrick Doyle
  • "Sling Blade" – Daniel Lanois
  • "Michael Collins" – Elliot Goldenthal
  • "Mars Attacks!" – Danny Elfman
                                     

1.14. Motion picture winners and nominees Best Original Song

"You Must Love Me" performed by Madonna – Evita

  • "Kissing You" performed by Desree – Romeo + Juliet
  • "Walls" performed by Tom Petty – Shes the One
  • "God Give Me Strength" performed by Kristen Vigard – Grace of My Heart
  • "That Thing You Do" performed by The Wonders – That Thing You Do!
                                     

1.15. Motion picture winners and nominees Best Screenplay – Adapted

The English Patient – Anthony Minghella

  • The Crucible – Arthur Miller
  • Jude – Hossein Amini
  • Trainspotting – John Hodge
  • The Portrait of a Lady – Laura Jones
                                     

1.16. Motion picture winners and nominees Best Screenplay – Original

Lone Star – John Sayles TIE The People vs. Larry Flynt – Scott Alexander and Larry Karaszewski TIE

  • Shine – Jan Sardi
  • Fargo – Joel Coen and Ethan Coen
  • Sling Blade – Billy Bob Thornton
                                     

1.17. Motion picture winners and nominees Best Supporting Actor – Drama

Armin Mueller-Stahl – Shine

  • Paul Scofield – The Crucible
  • Robert Carlyle – Trainspotting
  • Jeremy Irons – Stealing Beauty
  • Steve Buscemi – Fargo
  • John Lynch – Moll Flanders
                                     

1.18. Motion picture winners and nominees Best Supporting Actor – Musical or Comedy

Cuba Gooding Jr. – Jerry Maguire

  • Danny DeVito – Matilda
  • Woody Allen – Everyone Says I Love You
  • Ian McKellen – Cold Comfort Farm
  • Gene Hackman – The Birdcage
                                     

1.19. Motion picture winners and nominees Best Supporting Actress – Drama

Courtney Love – The People vs. Larry Flynt

  • Kate Winslet – Hamlet
  • Stockard Channing – Moll Flanders
  • Joan Allen – The Crucible
  • Miranda Richardson – The Evening Star
                                     

1.20. Motion picture winners and nominees Best Supporting Actress – Musical or Comedy

Debbie Reynolds – Mother

  • Lauren Bacall – The Mirror Has Two Faces
  • Goldie Hawn – Everyone Says I Love You
  • Renee Zellweger – Jerry Maguire
  • Sarah Jessica Parker – The First Wives Club
                                     

1.21. Motion picture winners and nominees Best Visual Effects

Independence Day – Volker Engel and Douglas Smith

  • Twister
  • Mars Attacks!
  • Star Trek: First Contact
  • Dragonheart
                                     

2. Television winners and nominees

Best Actor – Drama Series

David Duchovny – The X-Files

  • Andre Braugher – Homicide: Life on the Street
  • Anthony Edwards – ER
  • Dennis Franz – NYPD Blue
  • Hector Elizondo – Chicago Hope

Best Actress – Drama Series

Christine Lahti – Chicago Hope

  • Kimberly Williams-Paisley – Relativity
  • Julianna Margulies – ER
  • Gillian Anderson – The X-Files
  • Kim Delaney – NYPD Blue

Best Actress – Musical or Comedy Series

Jane Curtin – 3rd Rock from the Sun

  • Helen Hunt – Mad About You
  • Lea Thompson – Caroline in the City
  • Fran Drescher – The Nanny
  • Cybill Shepherd – Cybill

Best Miniseries or TV Film

Gullivers Travels

  • If These Walls Could Talk
  • Pride and Prejudice
  • The Siege at Ruby Ridge
  • The Summer of Ben Tyler

Best Series – Drama

The X-Files

  • NYPD Blue
  • Chicago Hope
  • Homicide: Life on the Street
  • ER

Best Series – Musical or Comedy

The Larry Sanders Show

  • Spin City
  • Cybill
  • Seinfeld
  • 3rd Rock from the Sun


                                     

2.1. Television winners and nominees Best Actor – Drama Series

David Duchovny – The X-Files

  • Andre Braugher – Homicide: Life on the Street
  • Anthony Edwards – ER
  • Dennis Franz – NYPD Blue
  • Hector Elizondo – Chicago Hope
                                     

2.2. Television winners and nominees Best Actor – Miniseries or TV Film

Alan Rickman – Rasputin: Dark Servant of Destiny

  • Ted Danson – Gullivers Travels
  • Beau Bridges – Hidden in America
  • James Woods – The Summer of Ben Tyler
  • Eric Roberts – In Cold Blood
                                     

2.3. Television winners and nominees Best Actress – Drama Series

Christine Lahti – Chicago Hope

  • Kimberly Williams-Paisley – Relativity
  • Julianna Margulies – ER
  • Gillian Anderson – The X-Files
  • Kim Delaney – NYPD Blue


                                     

2.4. Television winners and nominees Best Actress – Musical or Comedy Series

Jane Curtin – 3rd Rock from the Sun

  • Helen Hunt – Mad About You
  • Lea Thompson – Caroline in the City
  • Fran Drescher – The Nanny
  • Cybill Shepherd – Cybill
                                     

2.5. Television winners and nominees Best Actress – Miniseries or TV Film

Helen Mirren – Prime Suspect 5: Errors of Judgment

  • Lolita Davidovich – Harvest on Fire
  • Kirstie Alley – Suddenly
  • Jena Malone – Hidden in America
  • Laura Dern – The Siege at Ruby Ridge
                                     

2.6. Television winners and nominees Best Miniseries or TV Film

Gullivers Travels

  • If These Walls Could Talk
  • Pride and Prejudice
  • The Siege at Ruby Ridge
  • The Summer of Ben Tyler
                                     

2.7. Television winners and nominees Best Series – Drama

The X-Files

  • NYPD Blue
  • Chicago Hope
  • Homicide: Life on the Street
  • ER
                                     

2.8. Television winners and nominees Best Series – Musical or Comedy

The Larry Sanders Show

  • Spin City
  • Cybill
  • Seinfeld
  • 3rd Rock from the Sun
                                     

2.9. Television winners and nominees Best Supporting Actor – MiniSeries or TV Film

Stanley Tucci – Murder One

  • Anthony Quinn – Gotti
  • Treat Williams – The Late Shift
  • Ian McKellen – Rasputin: Dark Servant of Destiny
  • Brian Dennehy – A Season in Purgatory
                                     

2.10. Television winners and nominees Best Supporting Actress – MiniSeries or TV Film

Kathy Bates – The Late Shift

  • Cher – If These Walls Could Talk
  • Gail OGrady – NYPD Blue
  • Alfre Woodard – Gullivers Travels
  • Greta Scacchi – Rasputin: Dark Servant of Destiny
                                     

3. New Media winners and nominees

Best Home Entertainment Product/Game

Super Mario 64

  • John Madden Football 1996 Electronic Arts
  • Tekken 2
  • Nights Sega
  • Die Hard Trilogy

CD-ROM Educational – Children

101 Dalmatians Storybook

  • Freddi Fish 2: The Case of the Haunted Schoolhouse
  • The Simpsons: Cartoon Studio
  • Living Books: Sheila Rae, The Brave
  • Snoopys Campfire Stories

CD-ROM Entertainment

Cinemania 97

  • Encarta 97 – Encyclopedia Deluxe
  • Eyewitness Encyclopedia of Space and the Universe
  • Inside Independence Day
  • Leonardo da Vinci

CD-ROM Game

Monty Python & the Quest for the Holy Grail

  • Goosebumps
  • Descent II
  • Quake
  • Warcraft II: Beyond the Dark Portal
                                     

4.1. Awards breakdown Film

Winners:

3 / 5 Evita: Best Costume Design / Best Film – Musical or Comedy / Best Original Song 3 / 7 Fargo: Best Director / Best Actress & Film – Drama 3 / 9 The English Patient: Best Adapted Screenplay / Best Cinematography / Best Original Score 2 / 2 Independence Day: Best Editing / Best Visual Effects 2 / 2 The People vs. Larry Flynt: Best Screenplay – Original / Best Supporting Actress – Drama 2 / 3 Jerry Maguire: Best Actor & Supporting Actor – Musical or Comedy 2 / 5 Shine: Best Actor & Supporting Actor – Drama 1 / 1 Emma: Best Actress – Musical or Comedy 1 / 1 The Hunchback of Notre Dame: Best Animated or Mixed Media Film 1 / 1 Killer: A Journal of Murder: Best Actor – Drama 1 / 1 Mother: Best Supporting Actress – Musical or Comedy 1 / 2 Lone Star: Best Screenplay – Original 1 / 4 Breaking the Waves: Best Foreign Language Film 1 / 4 Romeo + Juliet: Best Art Direction

Losers:

0 / 5 Hamlet 0 / 4 Mars Attacks!, Moll Flanders 0 / 3 The Crucible, Everyone Says I Love You, The Portrait of a Lady, Sling Blade, Secrets & Lies, Trainspotting 0 / 2 The Birdcage, Cold Comfort Farm, The First Wives Club, Jude, Ridicule


                                     

4.2. Awards breakdown Television

Winners:

2 / 3 3rd Rock from the Sun: Best Actor & Actress – Musical or Comedy Series 2 / 3 The X-Files: Best Actor – Drama Series / Best Series – Drama 1 / 1 Murder One: Best Supporting Actor – MiniSeries or TV Film 1 / 1 Prime Suspect 5: Errors of Judgment: Best Actress – Miniseries or TV Film 1 / 2 The Late Shift: Best Supporting Actress – MiniSeries or TV Film 1 / 3 Chicago Hope: Best Actress – Drama Series 1 / 3 Gullivers Travels: Best Miniseries or TV Film 1 / 3 The Larry Sanders Show: Best Series – Musical or Comedy 1 / 3 Rasputin: Dark Servant of Destiny: Best Actor – Miniseries or TV Film

Losers:

0 / 4 NYPD Blue 0 / 3 ER 0 / 2 Cybill, Hidden in America, Homicide: Life on the Street, If These Walls Could Talk, Seinfeld, The Siege at Ruby Ridge, Spin City, The Summer of Ben Tyler