ⓘ 7th Parliament of Ontario

                                     

ⓘ 7th Parliament of Ontario

The 7th Legislative Assembly of Ontario was in session from June 5, 1890, until May 29, 1894, just prior to the 1894 general election. The majority party was the Ontario Liberal Party led by Oliver Mowat.

Thomas Ballantyne served as the speaker of the Assembly.

                                     
  • The 39 th Legislative Assembly of Ontario was a legislature of the government of the Province of Ontario Canada. It officially opened November 29, 2007
  • The 38 th Legislative Assembly of Ontario was a legislature of the government of the Province of Ontario Canada. It officially opened November 19, 2003
  • The 7th Canadian Parliament was in session from April 29, 1891, until April 24, 1896. The membership was set by the 1891 federal election on March 5
  • 40 th Legislative Assembly of Ontario was a legislature of the government of the province of Ontario Canada. The membership was set by the 2011 Ontario
  • of Ontario French: Assemblee legislative de l Ontario is the deliberative assembly of the Legislature of Ontario also known as the Parliament of Ontario
  • The Ontario Youth Parliament OYP formerly the Ontario Older Boys Parliament is one of a number of provincial youth model parliaments across Canada
  • History of Ontario : its resources and development., Alexander Fraser Members in Parliament 11 Speakers of the Legislative Assembly of Ontario Legislative
  • membership was set by the 2014 Ontario general election. The 41st parliament of Ontario was dissolved on May 8, 2018. It was controlled by a Liberal Party
  • This is a list of the Parliaments of the Ontario Legislative Assembly, the legislature of the Canadian province of Ontario since Canadian Confederation
  • by - elections. The Parliament was dissolved on September 7 2008, with an election to determine the membership of the 40 th Parliament occurring on October